Skip to content ↓

St John’s Catholic Comprehensive School

You Are Here:

Staff List

School Headship Team
Mr M Barron Headteacher
Mr D Walton Associate Headteacher (Curriculum & Pupil Progress)
Mr M O'Shea Senior Deputy Headteacher (Pastoral)
   
Senior Leadership Team
Mrs O Kelham Senior Assistant Headteacher (Safeguarding and Child Protection)
Mrs G Wilson Senior Assistant Headteacher (Key Stage 3 Leader)
Mr B Smith Assistant Headteacher (Data, Examinations & Assessment)
Mrs L Ainscow Associate Assistant Headteacher (Key Stage 5 Leader)
Mr S Atkinson Associate Assistant Headteacher (Key Stage 4 Leader)
Mr R Payne Associate Assistant Headteacher (Standards and Senior Year Leader)
Mrs L Weller Associate Assistant Headteacher (Teaching & Learning)
   
Extended Leadership Team
Mrs K Bartholomew Head of Performing Arts 
Mrs E McKay Director of Vocational Studies
   
SENCO
Mr P Coode Special Educational Needs Co-ordinator
   
Children in Care  
Mrs M Hayden Children in Care Co-ordinator
   
Teaching & Learning Team
Mrs L Weller Head of Teaching & Learning Leader
Mrs C Bradley Teaching & Learning Leader
Miss E Gardiner Teaching & Learning Leader
Mrs R Steadman Teaching & Learning Leader
   
Year Leaders
Mr J Steadman  Year 7
Miss K Munns Year 8
Mr S Magee Year 9
Mr R Payne Year 10
Mr A Rowlinson Year 11
Mr M Murray Deputy 6th Form Leader
Mrs L Ainscow Key Stage 5 Leader
   
Art 
Mrs A Stone Subject Leader
Mr A Buggs 2nd in Department
Ms M Johnson  
Mr J Steadman  
Mr S Warwick  
   
Business 
Mr K Nugent  Subject Leader
Mr R Forrest  
   
Dance 
Miss S Hardy  
Mrs R Steadman  
   
Drama 
Miss C Comiskey  
Mr B Thompson  
   
English
Mrs R Giles Subject Leader
Mrs J Khan 2nd in Department
Miss E Williams Key Stage 3 Coordinator
Mr P Coode  
Mrs B Cupid  
Miss E Gardiner  
Mrs J Gladwell  
Mr C Mooney  
Mrs A Shepherd  
Mrs E Chambers  
Mr R Forrest  
Miss B Perera  
   
Food Technology 
Miss H Foster  Subject Leader
Miss S Gosling  
   
Modern Foreign Languages 
Mr C P Mooney  Subject Leader
Mr C O’Hara  
Miss B Perera  
   
Geography 
Miss N Stankard Subject Leader
Mr M O'Shea  
Miss A Peneva  
Mrs R Steadman  
Mr B Thompson  
Mr M Whale  
   
Health and Social Care 
Miss E Bond Subject Leader
Mrs L Ainscow  
Miss S Budd  
Mrs E McKay  
Miss M Smith  
   
History & Government & Politics
Mr C Murphy Subject Leader
Mr G Bleasdale  
Mrs C Bradley  
Mr B Smith  
Mrs R Steadman  
   
ICT 
Mr C Mooney Subject Leader
Mr M Murray  
Mr G Osborn  
Mr S Warwick  
   
Maths 
Miss C Barden Subject Leader
Mr S Abaka-Acquah 2nd in Department
Mrs L Ainscow  
Mr S Atkinson  
Mr M Barron  
Mrs S Burns  
Mr R Connell  
Miss O McCormack  
Mr M Murray  
Mr K Nugent  
Mr G Osborn  
Miss B Perera  
Mrs S Taylor  
Mr D Walton  
Mr A Whittome  
   
Music
Mrs K Bartholomew  Head of Performing Arts
Mr S Farrelly  
   
Physical Education
Mr R Raye Subject Leader
Mr S Ward 2nd in Department
Miss D Bailey  
Mrs E Chambers  
Miss C Comisky  
Mr S Dale  
Mr S Farrelly  
Miss S Hardy  
Miss K Munns  
Mr C O'Hara  
Mr A Rowlinson  
Mrs L Weller  
   
Religious Education 
Miss K Hodgins Subject Leader
Mr F Juma 2nd in Department
Miss J Arding  
Miss K Hopper  
Mrs N Kelly  
Mr P O'Connell  
   
Science
Mrs A Elia Subject Leader
Mrs S Comerford 2nd in Department
Miss N Ball Lead teacher of Science
Mr R Adams  
Mrs C Bridge  
Miss C Fisher  
Mr E Mackenzie  
Miss S Sadrai  
Mrs A Stawiarska  
Mr G Sutton  
Mr A Watts  
Mrs G Wilson  
   
Social Sciences 
Mrs M Hayden Subject Leader
Mr G Bleasdale  
Mrs O Kelham   
Miss K Hopper  
Miss O McCormack  
Mr A Rowlinson  
   
Technology
Mr M Ambrose Subject Leader
Mr J Ambrose  
Mr S Atkinson  
Miss S Budd  
Mr S Magee  
Mr R Payne  
   
Transition 
Mrs Z Curley Subject Leader
Mrs A Ong  
   
Support Staff  
   
Administration  Staff
Mrs E Brooker Welfare Support Officer
Mrs K Browne School Finance Manager
Mrs A Chambers 6th Form Admin support
Mrs T Clark Clerk to the Governors
Mrs D Fisher Data Manager/Admissions Officer
Mr J Fisher Data Team Assistant
Mrs N Hussain Finance Assistant
Mrs J Jay HR Administrator
Mrs A Mackinlay Finance Assistant
Mrs L O’Neill School Operations Manager
Mrs D Prior School Exams Officer
   
Attendance/Reception Team
Mrs J Abbott Family Liaison & Administration Officer
Mrs A Day Lead Receptionist
Miss S Goldsmith Receptionist
   
Chaplaincy Team
Deacon M Knight Chaplain
Mrs S Gibbons Assistant Chaplain
   
Cover Team  
Mr G Thompson Cover Manager
Mrs H Burgess Cover Supervisor
Mrs J Bushell Cover Supervisor
   
Learning Support Team
Mrs L Barden Learning Support Assistant
Mrs E Greaves Learning Support Assistant
Miss E Hogwood-Jones Learning Support Assistant
Mrs A Holmans Return to Learn/Care Plan Co-ordinator
Mrs D Morel Learning Support Assistant
Mrs J Rai Learning Support Assistant
Miss J Rybicka Learning Support Assistant
Miss J Styles Learning Support Assistant
Mrs N Turner Learning Support Assistant
Mrs S Waller Return to Learn/Care Plan Co-ordinator
   
Pastoral Team
Mrs S Austin/Mrs P Butler Year 7
Mrs L Hodges Year 8
Mrs L Buckingham Year 9
Mrs H Rooke Year 10
Mrs J Murray Year 11
Mr D Cadwallader Year 12/13
   
Student Support
Mr J Ambrose Design & Technology Technician
Mrs D Lal Art Technician
Mrs S Matthews Food Technology Technician
Mrs H Miller Science Technician
Mrs K Syrett Careers Officer
   
Technical Team
Mr R Kendrick Senior Network Engineer
Mr K Nolan Senior Network Manager
Mr W Prior Network Engineer